התקשרו עכשיו:
054-8423364

וואצפ:
053-3550262

כתובת מייל:

bili23364@gmail.comחיפוש :

חיים שיש בהם חיים

חווית החיים -א

החיות בייעוץ התורני

 

[-נכתב בלשון נקבה]

 

ממש לא מזמן ישבנו רובנו סגורים בביתנו עם ילדנו האהובים וחווינו חוויה של "פעם בחיים". לקח לנו זמן להתרגל לרעיון. חלק מהזמן נהנינו ובהחלט שהיה טוב ונעים, אבל האמת היא שכולנו חששנו מדבר אחד: מה נעשה עם הילדים כל כך הרבה שעות בבית?

למרבה ההפתעה, ברוב הזמן המציאות הייתה שונה לחלוטין, בזמן שאנו – ההורים - "רבצנו" על מקומנו, או "טיילנו" מהספה למיטה ומשם לכיסא וביקרנו בדרך אצל המקרר - הילדים העסיקו את עצמם בעיסוקים שונים; שמיעת שיעורים טלפוניים, משחקים ארוכים, יצירות ועוד רעיונות מרעיונות שונים. אפילו ילדים עם הפרעות קשב קשות הסתדרו מצוין, אני חושב שלא היה מי שלא הופתע מהיכולות שלהם.

זה מצחיק, אבל קיבלתי טלפונים מהורים מופתעים שהתחילו לחשוב אולי ילדם, בעל הפרעות הקשב, אינו באמת בעל הפרעות כאלה. או שמא הוא צריך להתחיל באמת ללמוד מהבית, כי בבית הוא מסתדר טוב יותר מאשר במוסדות הלימוד.

איך זה קרה? ובכלל, שאלת השאלות היא: מנין לילדים יש כל כך הרבה מרץ בלתי נדלה?

אפשר לדון רבות בנושא ולהפוך אותו מכל צדדיו, אבל בגדול התשובה היא פשוטה: המרץ מגיע מחיות, והחיים נובעים מרצון.

לילד יש את כל הרצונות אפשריים בדמיון, הוא יכול להיות ברגע אחד טייס, ואחריו צוללן. באותו משחק הוא יכול לשמש כ"מחבל" וברגע הבא החייל שנלחם בו, או המפקד הכללי של כל כוחות היבשה, הים והאוויר.

הוא יכול להיכנס לספר ולחוש את כל מה שעולה בדמיונו.

וכך גם בחיים האמתיים, אצל הילד הכל עדיין פתוח, הכל אפשרי, אין לו טענות ואין לו מחשבות מציקות על עצם החיים שלו ולכן החיים זורמים ללא הפסקה והוא באופן תמידי, עסוק בהתקדמות.

זהו מנוע עצום של חיים.

איך כל זה קשור אלינו כמבוגרים? ומה אנחנו יכולים ללמוד מזה? מילדינו יותר מכולם.

זה נכון שכמבוגרים אנחנו כבר קצת יותר מפוכחים, לחיוב ולשלילה, ומטבע הדברים הדמיון שלנו כבר מוגבל יותר, והרצונות נחסמים בתובנות שאספנו ומניסיונות שונים שחווינו; אולם הנחמה היא שגם כאשר החיים שלנו יותר מקובעים ומוגבלים, עדיין הבחירה בידינו כיצד לחיות אותם ובתוכנו יש רצון חי ופועם.

האם נהיה מסוגלים לחיות את החיים האמתיים שלנו לפחות כמו שילד מסוגל לחיות את המשחק שלו?

הרי כוח הבחירה אינו עוסק רק ב"האם לעשות טוב או רע", אלא הרבה יותר גבוה משם: הבחירה היא בעיקר איך לעשות טוב וכיצד להתחבר לטוב. אני שואלת את עצמי: האם לעשות טוב כי כך צריך, כך אני חייבת, כך כולם עושים, או לעשות טוב כי אני רוצה אותו, אני מתחברת אליו ובוחרת בו.

כאן טמון מקור החיים. אם אני חיה כי צריך לחיות, כי חובתי היא לחיות ואין ברירה אחרת - אני עלולה להגיע למצב של אובדן חיים, אולי מוות נפשי. אבל אם אני חיה כי אני רוצה את החיים, על כל התהפוכות וההפתעות שהם מכילים בתוכם, ונכנסת לסיפור חיי בתפקיד ראשי כשבתוכי יש תמיד תקווה, אזי אפשר להתחיל לדבר על הרגשה של חיות ועל אנרגיה שמניעה לפעולה.

איך עושים את זה?

קצרה היריעה ואין כאן מקום להרחיב, אבל בעצם הכל תלוי בכלל אחד: לדעת שהכל תלוי בי!  האחריות על החיים שלי ועל איך הם ייראו ומה ייכתב בספר דברי הימים שלי – נתונה אצלי בלבד. החיים אינם תלויים בקיום הרצונות שלי, החיים שלי לא יהיו טובים יותר אם אני ארצה אותם אחרת. הנכון הוא שהחיים שלי יהיו טובים אם ארצה בהם קודם כל כפי שהם. מי שחי הוא מי שרוצה ואוהב את החיים שלו ומשם מתקדם לעבר מטרות נוספות בכוח האנרגיה שהחיים מעניקים לו.

לכל אחת יש יכולת מדהימה לקבל את החיים ולחיות אותם ברצון, בכל מצב.

גם אם אני ממש לא רוצה את הנתונים שלי כמו שהם, גם אם אני נמצאת במקום שלא טוב לי, גם אם הייתי רוצה שהכל ייראה אחרת, בכל מצב - תמיד אני יכולה לקבל החלטה איתנה: לרצות לחיות. לרצות במתנה שקיבלתי ומשם להתקדם במרץ נעורים.

לחיות פרושו לקבל את החיים ולרצות אותם, לא בגלל שאני בחרתי אותם ותכננתי אותם כך או אחרת, אלא בגלל שאני יכולה ומסוגלת לבחור לקבל אותם ולחיות אותם כפי שהם, כי הם שלי והם חלק מהאני שלי.

הנה כי כן, אם אני מקבלת את חיי כמו שהם, רוצה בהם וחיה אותם ללא מרירות, ללא כעס וללא טענות, אז אני יכולה גם לראות איך פתאום נפתח לי פתח לבנות אותם בצורה הנכונה ולהתקדם הלאה מנקודת הפתיחה הנוכחית אל עבר מטרות ושאיפות נוספות.

רק מי שבוחרת לחיות, תוכל גם למצוא את ההנאה מכל רגע של חיות ויהיו לה חיים שכולם חווייה

זוהי חוויית החיים האמיתית.

חיים שיש בהם חיים

 

img_ArticleTag ייעוץ תורני
2all בניית אתרים